Mezőgazdaság igás állatokkal

Ez blog a fenntartható mezőgazdaság jegyében született, melynek célja a Magyarországon kiveszőfélben lévő (jó esetben csak lappangó) hagyományos földművelés ötvözése a modern technikákkal. Mindennek alapja pedig az igás-állat. Saját ötleteket, tapasztalatokat, már meglévő eszközöket szívesen fogadjuk a hozzászólásokban, vagy csalancsukKUKACgmail.com címen.

Blogok

GYIK

Ha nagyítani szeretnél egy képet, akkor---> jobb klikk, kép megjelenítése.

Elektromos áram állati erővel?

2013.03.17. 16:33 csalancsuk

Nyugodtan nevezhetjük megújuló energia egyik fajtájának az állati igaerőt. Sok eredményes próbálkozás van elektromos áram termelésére állatok segítségével. Természetes ezek a megoldások általában mindig ott születnek, ahol a legnagyobb szükség van rá. Áramra pedig ott van szükség, ahol nincs.

energia.jpg

"Nyugati világ" által nevezett, elmaradó országokban ehhez hasonló generátorokat terveznek. Egyszerű felépítés. Egy járgány, egy generátor, és természetesen igás állat.

A képen látható indiai, ökörmeghajtású generátornak egy állandó mágneses generátor a szíve, épp mint a szélturbináknak. A szerkezet óránként 2 KW-ot képes előállítani. A tervezők szerint a megtérülési ideje 5 év. Összehasonlításképp egy 2 KW-os napelem -ha jól tudom- ennek majdnem duplája. Állítólag fejlesztik a 10 KW-os generátort is.

Lelkes pakisztáni egyetemisták terveztek hasonló felépítésű generátort. A képek magukért beszélnek. A videóban fel vannak tüntetve a fontosabb paraméterek.

Azért mégsem kell teljesen keletre mennünk. A következő videó Belgiumban készült. Habár kezdetlegesebb, de a fejlesztés első lépcsőfokának kitűnő.

Lesz folytatása is

A bejegyzés trackback címe:

https://igaslo.blog.hu/api/trackback/id/tr255139575

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

jzombi 2013.03.24. 19:39:53

Szia!

Szoktam néha gondolkodni hasonlókon, hogyan lehetne az energiafüggőséget csökkenteni (mondjuk nem éppen állat hajtással). Jelenleg szerintem csak kisebb, nem állandó energiaigényű fogyasztók üzemeltetését érdemes ilyen módon megoldani. Például egy hűtőszekrényt szélturbinával üzemeltetni.

Nehéz megoldani, főleg ilyen állati erővel történő generátor esetén, hogy pont akkor menjen a generátor, amikor szükség van áramra. Ezért valamilyen módon az energia tárolására is gondolni kell. Ez viszont csökkent a hatásfokon. Mondjuk ha autó akkumulátort használsz, azok élettartama pár év, utána lehetne cserélni. Meg nem túl környezetbarát megoldás (nem tudom, hogy az akkumulátorok milyen mértékben hasznosíthatóak újra, milyen környezetterhelés mellett).

Alternatív energia tárolási megoldás lenne a víztározó, vízbontás vagy sűrített levegős eljárás. Ezekből házilag talán a víztározót lehetne biztonságosan megcsinálni, viszont abból kezelhetetlenül nagy kéne (10 méter magasan tárolva 1 m^3 vizet csak kb. 28 Wh energiát jelent, veszteségeket nem számolva).

Az átlagos háztartási (elektromos) energiahasználat mondjuk 3000kWh/év, az napi 8,2 kWh. Tehát a 2 kWh generátorral (ha nem lenne semmi veszteség, mindig 100% lenne a hatásfok) napi 4 órát kéne a generátort járatni (állatokat hajtani). Minden nap 4 óra az ember életéből azért elég sok. Mondjuk nem kéne végig ott lenni mellette, de ezeket az állatokat addig nem lehet másra használni, stb.

Szóval érdekes gondolat, de szerintem nehezen kivitelezhető.

csalancsuk 2013.03.24. 22:15:48

@jzombi: Szia!
Örülök, hogy felcsigáztam a fantáziát. Valóban az energiatárolás nem egyszerű feladat, de tudtommal nehezen megoldott más megújuló energia források esetében is. A rendszer egyik legdrágább eleme az akkumulátor.
Valóban az állati-erő generátorokat nehezen, vagy nem lehet olyan gépekhez használni, amelyeket állandóan működtetni kell. Habár személy szerint nem igazán kedvelem a szélturbinát, az sem rossz megoldás, de ahhoz is energiatároló kell, hiszen a szél sem fúj a nap 24 órájában. (valahol pedig meg sem éri fenntartani, mert nincs is elég szél)
Alternatív energiatárolókhoz elég nagy hely kell, de tény, hogy ez a legtisztább. Biztosan vannak rá kutatások, mindenképp érdemes velük foglalkozni.
Szerintem azzal nem lenne gond, hogy az állatok nem mennek. Meg lehet tanítani őket. Munkaszervezéssel pedig meglehet oldani, hogy akkor dolgozol (árammal) amikor az állatok járnak, így kikerülöd a tárolást. Tény hogy ez fáradságos, lemondásokkal jár, de szerintem az egyik legolcsóbb (szerelés, alkatrészek) megoldás. Én is úgy gondolom, hogy a 2 Kw-os rendszer családi házban elég, de ha nagyobb gépeket (hegesztő, flex, fúró)akarsz használni akkor már kevés.
Ma szamarakat nem igazán használnak Magyarországon. Sőt nem is tenyésztenek. Lehetne ez az egyik új "munkahelyük", így lenne értelme tenyészteni, tartani őket.
Valóban nehéz, de nem lehetetlen.Ha lesz időm, jön még pár példa annak bizonyítására, hogy működőképes.:)
süti beállítások módosítása